::: Welcome to Abuja International Film Festival ...Rewarding creativity :::

 
 

10TH ABUJA INT'L FILM FESTIVAL - 2013 NOMINEES LIST

 

Best Feature Film(Foreign)
1. Storm Warriors-China,
2. Agnus Dei- Kosovo,
3. Andalusia my love-Morocco,
4. Sunnyside-Bulgaria,
5. Sujet-Canada.

Best Short Film(NIG)
1. Scandalous Mercy-Peter Thompson,
2. Paradox-Desmond Elliot,
3. Ogondah- Williis Ikedum.
4. Survival-Seun Oloketuyi.

Best Short Film(Foreign).
1.Malice&Pencils-Uk/Nig ,
2.Francois First Day- France,
3.D Dock of Destiny-Morocco,
4, Growing Up- Abu Dhabi.

Best Documentary Film.
1.D Phoenicians-Malta,
2.D Court-Germany,
3.Rolling Dollar-Nig.,
4.D Truth Be Told-Nig. ,
5.Daughters of Niger Delta- Nig.
 

Best Experimental Film -
1.Jand Hustle - Ehizojie Ojesebholo,
2.Dread- Agbo Kelly,
3.Patroit- Agbo Kelly,
4.I-Games- Alexandra Hull.

 

Best Animation Film.
1.Romance of Woodman Liu Hiu-Ηhina.
2.Protect Us-Nigeria
3. Reality 2.0 - Germany.

Best Feature Film (NIG).
1. Aiyekoto- Adebayo Tijani,
2. Next President- Desmond Elliot,
3. TORN-Moses Inwang,
4. When Dreams Fall Apart-Chico Ejiro,
5. Save D Children-Magnus Edet,
6. Brothers Keeper-Ikechuchwu Onyeka,
7. Lies Men Tell- Uche Jumbo.

Outstanding Comic film :
The Nanny(Nig),
A Wish(Nig),
Francois First Day(France),
Lost on Journey(China),
scandalous mercy(Nig).

Outstanding Male Act.
1.Blossom Chukwujeku-Finding Mercy,
2.Desmond Elliot-Lies Men Tell.
3.Prince Ossei- Off the Hook,
4.Majid Mitchel -Brothers Keeper,
5.Chester Osagie- Mission To Mamuro,
6. Odunlade Adekola- Mufu Olosa Oko

 

 

 

 

Outstanding Female Act:.
1.Uche Jumbo-Lies Men Tell,
2.Charity Ofem- Save the Children,
3. Banke Amole- Adams-Mission To Mamuro,
4. Jackie Appiah-Off The Hook,
5. Omoni Oboli- Blue Flames.

Outstanding Film in Directing-:
1.Aiyekoto(Nig)
2.Pencils&Malice(UK/NIG)
3.Brothers Keeper(Nig)
4. Next. President(Nig)
5.Line of Sight(Jordan)
6. Storm Warriors(China).
 

Golden Jury Award :
1.Brothers Keeper(Nig)
2.Next President(Nig)
3.Malice&Pencils(UK)
4.Storm Warriors(China)
5.The Phoenicians(Malta)

 

 

 

 

 

 

 

         
         

9TH ABUJA INT'L FILM FESTIVAL - 2012 NOMINEES LIST

Best Feature Nigeria

1. Phone Swap – Kunle Afolayan
2. I will take my chances – Desmond Elliot
3. Married but Living Single – Tunde Olaoye
4. Holding Hope – Desmond Elliot
5. Jejeloye – James Muyiwa
6. True Citizens – Elvis Chuks
  Best Feature Foreign

1. Brother – Venezuela
2. Marieke Marieke – Belgium
3. Without – USA
4. The Christening – Poland
5. Marhejaan - Bangladesh
 

Best Short Film Nigeria

1. Till Death Do Us Part – Tope Oshin Ogun
2. 500 Dollars - Mohammed Musulumi
3. Young Smoker – Tope Osin Ogun

 

 

 

 

 

Best Short Film Foreign

1. Double Happiness - Taiwan
2. Barefoot Humanity - Italy
3. Behind The Window – Lebanon
4. 0507 - UK
5. Zambezi News - Zimbabwe
6. The Substitute - Isreal
7. Light Hearted Boy – Italy

 

Best Documentary

1. Goge Africa – Nigeria
2. Rent Boys – Germany
3. Sex In City – Zimbabwe
4. Ginger -


 

 

Best Experimental Film

1. Retribution – Nigeria
2. Game Over - Ghana
3. Campus Life – Zimbabwe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Best Animation Film

1. Mission – Nigeria
2. Zaniek Geliago – France
3. A Mysterious Fish - Spain
4. Losser Leg - Italy

 


 

Outstanding Male Act

1. Joseph Benjamin – Nigeria – Married But Living Single
2. Desmond Elliot - Nigeria – Holding Hope
3. Bryan Okwere – Nigeria – I will take my Chances
4. Ron Carrier –USA – Without
5. Wole Ojo – Nigeria – Phone Swap

 

Outstanding Female Act

1. Nse Ikpe Etim – Nigeria – Phone Swap
2. Uche Jombo – Nigeria – Holding Hope
3. Ini Edo – Nigeria – I will take my chances
4. Joselyn Jensen – USA - Without
5. Amara Amoji – Nigeria – Till Death Do Us Part

 

 

 

 

 

 

 

Outstanding Film In Directing

1. Holding Hope – Nigeria – Desmond Elliot
2. Phone Swap – Nigeria – Kunle Afolayan
3. Without – USA – Maric Jckson
4. Till Death Do Us Part – Nigeria – Tope Oshin Ogun
5. Married But Living Single - Nigeria – Tunde Olaoye

 

 

 

Golden Jury

1. Phone Swap – Nigeria
2. Without – USA
3. Married but Living and Single – Nigeria
4. Holding Hope - Nigeria
5. Maherjaan – Bangladesh
6. Double Happiness – Taiwan
7. Behind the Window - Lebanon